Etyka i zgodność z prawem
Kierując się swymi wartościami, Dalkia działa zgodnie z prawem, obowiązującymi przepisami i własnymi dobrowolnymi zobowiązaniami.
Polityka etyki i zgodność z prawem
Międzynarodowe zobowiązania grupy Dalkia
Jako część międzynarodowej grupy EDF, Dalkia przestrzega zasad wynikających ze światowego paktu ONZ, tzw. Global Compact.
Dotyczą one:
- eliminacji wszelkich przejawów łamania praw człowieka,
- zatrudniania pracowników zgodnie z obowiązującym prawem,
- wspierania zapobiegawczego podejścia do problemów środowiska naturalnego,
- przeciwdziałania korupcji we wszystkich jej formach.
Grupa i jej pracownicy zobowiązują się do przestrzegania zasad i praw zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy, wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji.
Polityka Dalkii w zakresie etyki i zgodności z przepisami prawa
W 2016 roku, Komitet Wykonawczy grupy EDF przyjął Politykę Etyki i Zgodności grupy EDF, obowiązującą podmioty zależne, w tym grupę Dalkia. Polityka ta obejmuje zasady, które menedżerowie powinni znać, stosować i egzekwować i jest wykładnią dla innych wewnętrznych regulacji Grupy.
Nadrzędnym dokumentem w zakresie etyki jest Deklaracja Etyki Grupy, oparta na wartościach grupy kapitałowej: szacunku, solidarności i odpowiedzialności. Określa ona zasady, którym podlegają na co dzień pracownicy grup EDF i Dalkia. Deklaracja ta została wdrożona we wszystkich podmiotach Dalkii Polska.
W 2018 roku Dalkia Polska przyjęła Kodeks Postępowania Etycznego i Zgodności Grupy Dalkia, który porusza dziewięć następujących zagadnień:
- zapobieganie ryzyku korupcji,
- kontrola uczciwości w relacjach biznesowych,
- nadzór nad prezentami i zaproszeniami,
- zapobieganie konfliktom interesów,
- walka z oszustwami i wyłudzeniami,
- zapobieganie nadużyciom rynkowym,
- etyka finansowa (zapobieganie ryzyku prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, zgodność z rozporządzeniem EMIR (ang. European Market Infrastructure Regulation) – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 roku w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji,
- zapobieganie naruszeniom prawa konkurencji,
- kontrola wymian międzynarodowych i przestrzeganie międzynarodowych sankcji i zgodność z przepisami sektorowymi (przepisy REMIT – Regulation on wholesale Energy Market Integrity and Transparency, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie integralności i transparentności hurtowego rynku energii).
Zasady etycznego biznesu
W trosce o wysokie standardy prowadzenia biznesu, Dalkia stworzyła Zasady etycznego biznesu spółek grupy Dalkia w Polsce i ich partnerów biznesowych.
Dokument przedstawia zobowiązanie spółek Dalkii i oczekiwania wobec ich partnerów biznesowych w zakresie wyznawanych przez nich wartości oraz przestrzegania zasad uczciwości w prowadzonej działalności biznesowej.